Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju pełni zadania Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Buskiego
A A A
Wersja dla niedowidzących
Kategoria

Narodowe Czytanie 2022 – „Ballady i romanse” Adam Mickiewicz Narodowe Czytanie 2022 – „Ballady i romanse” Adam Mickiewicz Narodowe Czytanie 2022 – „Ballady i romanse” Adam Mickiewicz

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu” - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W tym roku decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w całej Polsce czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Narodowe Czytanie zostało zainicjowane przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Nowele” polskie, „Balladynę” Juliusza Słowackiego a w tamtym roku „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

mt_gallery:Narodowe Czytanie 2022 – „Ballady i romanse” Adam Mickiewicz

Narodowe Czytanie 2022 w Busku-Zdroju odbyło się tradycyjnie w muszli koncertowej zabytkowego Parku Zdrojowego. Wydarzenie jak każdego roku rozpoczął Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, który przeczytał utwór „Romantyczność”. Wśród wielu lektorów znalazły się również władze miasta i gminy Busko-Zdrój, władze powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele Uzdrowiska Busko-Zdrój S. A., młodzież i mieszkańcy gminy oraz czytelnicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju. Uroczystość rozpoczęła dyrektor biblioteki Ewa Marciniec, witając gości oraz odczytując list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Wydarzenie uświetniły występy artystyczne dzieci z gminnych szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej w Siesławicach przygotowane przez Dorotę Wleciał i Ewelinę Ścisło oraz z Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie przygotowane przez Renatę Bugdalską pod opieką Marty Skowrońskiej.

Uroczystość przyciągnęła wielu widzów, wśród których prócz mieszkańców znaleźli się również kuracjusze przebywający w tym czasie w naszym mieście.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to piękne i doniosłe wydarzenie i zapraszamy za rok, w pierwszą sobotę miesiąca września.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij