Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju pełni zadania Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Buskiego
A A A
Wersja dla niedowidzących
Kategoria

Pielgrzym – zwierciadło zniewolonego wieku„Przekonałem się wielokrotnie, że człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach, i uważam za upiorny nonsens naszych czasów sądzenia go według uczynków, jakich dopuścił się w warunkach nieludzkich…” Gustaw Herling–Grudziński „Inny świat”.

20 lipca 2018 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W związku z tym, chcąc uczcić pamięć o tym wybitnym pisarzu, na przełomie marca i kwietnia br. w placówce Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju odbył się dwuetapowy konkurs wiedzy o Gustawie Herlingu-Grudzińskim. Konkurs zorganizowany był w ramach projektu ,,Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego inspiracją do ożywienia działalności kulturalnej buskich seniorów” i był skierowany właśnie do osób w wieku 60+. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju. Patronat nad projektem objął Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

W skład jury weszli bibliotekarze Miejsko-Gminnej Biblioteki publicznej w Busku-Zdroju: Artur Osiński, Dorota Mortas oraz Wioletta Wilka. Przyznali oni nagrody finansowe, ufundowane przez Jana Chruślińskiego oraz rzeczowe, w postaci książek, ufundowane przez Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju.

Na 3 miejscu znalazła się Teresa Matulewska. Drugie miejsce, ex aequo, jury przyznało Danucie Szymańskiej-Koseli oraz Andrzejowi Walejnisowi. Na samym górze podium stanęła Krystyna Broda.

Pielgrzym – zwierciadło zniewolonego wieku Pielgrzym – zwierciadło zniewolonego wieku

Dokładnie w 100. rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego tj. 20.05.2019r, zgromadziliśmy się w sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku-Zdroju, aby przekazać nagrody i gratulacje dla laureatów konkursu wiedzy o pisarzu, ale przede wszystkim, aby obejrzeć przedstawienie teatralne przygotowane premierowo przez Senioralną Grupę Teatralną S60+. Grupa została utworzona z inicjatywy Jarosława Zatorskiego. Za scenariusz i reżyserię przedstawienia pt. „Pielgrzym-zwierciadło zniewolonego czasu”, odpowiada Arkadiusz Szostak. W główną postać Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wcielił się Zbigniew Skoczylas, natomiast żonę pisarza zagrała Teresa Romańska-Fraściszewska.

Spektakl przepełniony był emocjami, które dały się odczuć również publiczności zgromadzonej na sali widowiskowej BSCK. Aktorzy ukazali na scenie odczucia jakie towarzyszyły pisarzowi w czasie, gdy pozostawał na emigracji politycznej we Włoszech. Samotność, tęsknota za ojczyzną, poczucie odrzucenia. Jednakże, znalazło się także miejsce na akcent humorystyczny, jak i na wzruszenia i radości.

Przedstawienie spotkało się z pozytywnym odbiorem publiczności, a aktorzy grający na scenie otrzymali niezliczone ilości braw.

mt_gallery:Pielgrzym – zwierciadło zniewolonego wieku