spotkanie w bibliotece23 lipca w naszej bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie zorganizowane przez Harcerska Grupa Ratownicza Busko-Zdrój z Buska-Zdroju. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo podczas wakacji, a szczególną uwagę poświęcono ochronie przed udarem cieplnym oraz oparzeniami słonecznymi.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia na temat zagrożeń, które mogą spotkać nas latem. Ratownicy omówili, jak rozpoznawać objawy udaru cieplnego i jakie są najlepsze metody przeciwdziałania mu. Podkreślono również znaczenie odpowiedniego nawodnienia oraz noszenia nakryć głowy w upalne dni.

W dalszej części spotkania uczestnicy dowiedzieli się, jak skutecznie chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ratownicy przedstawili różne rodzaje filtrów przeciwsłonecznych i sposoby ich stosowania. Nie zabrakło też informacji o tym, jak postępować w przypadku oparzeń słonecznych – jak schłodzić skórę i jakie środki łagodzące warto zastosować.

Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach. Każdy uczestnik miał okazję nauczyć się podstawowych technik RKO oraz opatrywania ran.

Na zakończenie spotkania, Harcerska Grupa Ratownicza z Buska-Zdroju wręczyła uczestnikom drobne upominki, co było miłym akcentem na zakończenie edukacyjnego i inspirującego wydarzenia.

Zajęcia zostały zorganizowane w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Busko-Zdrój na 2024 r.

Program ten ma na celu promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia wśród dzieci i młodzieży, oferując im ciekawą i wartościową alternatywę na spędzanie wolnego czasu.

Dziękujemy Harcerskiej Grupie Ratowniczej Busko-Zdrój za wizytę i wspaniały pokaz pierwszej pomocy. Spotkanie było nie tylko pouczające, ale także pełne praktycznych wskazówek, które mogą uratować życie. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i zachęcamy do stosowania zdobytej wiedzy na co dzień!