ŚWIĘTO WOLNYCH KSIĄŻEK

Książki lezą na polce PLAKAT Ogólnopolski 2024 Półka z książkami

29 maja 2024 roku z radością obchodzimy 21. edycję ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. To niezwykłe święto literatury i wspólnoty, podczas którego książki znajdują nowych czytelników, a idee bookcrossingu rozkwitają, umożliwiając wymianę tomów i dzielenie się słowem pisanym. Inicjatywa stanowi odpowiedź na wyzwanie niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce. Promując książki i czytanie, pragniemy zwiększyć liczbę miłośników literatury wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy nowy czytelnik to krok w kierunku budowania społeczeństwa opartego na wiedzy i empatii.

Biblioteka w Busku-Zdroju Dzieli się Książką poprzez Półkę Bookcrossingową, aktywnie wspiera ideę bookcrossingu, oferując swoim czytelnikom możliwość dzielenia się książkami poprzez specjalną półkę bookcrossingową.

Jak działa półka bookcrossingowa w bibliotece:

1. Lokalizacja Półki: Półka bookcrossingowa znajduje się w widocznym i łatwo dostępnym miejscu w bibliotece, zazwyczaj w holu głównym lub w strefie czytelniczej.
  2. Wymiana Książek: Każdy odwiedzający bibliotekę może przynieść swoje książki, które chce podzielić się z innymi, i zostawić je na półce bookcrossingowej. W zamian, może wybrać dowolną książkę z półki, zabrać ją do domu i przeczytać.
  3. Dostępność: Półka bookcrossingowa jest dostępna dla wszystkich – zarówno dla zarejestrowanych użytkowników biblioteki, jak i dla przypadkowych gości. Nie trzeba posiadać karty bibliotecznej, aby korzystać z tej formy wymiany książek.

Korzyści płynące z bookcrossingu w bibliotece:

• Promocja Czytelnictwa: Umożliwia łatwy i darmowy dostęp do książek, zachęcając ludzi do czytania.
  • Społeczna Integracja: Tworzy przestrzeń do wymiany książek i myśli, co sprzyja integracji lokalnej społeczności.
  • Oszczędność: Pozwala na recykling książek, co jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla portfeli mieszkańców.
  • Rozwijanie Pasji: Pomaga odkrywać nowe gatunki literackie i autorów, co może prowadzić do rozwijania pasji do literatury.

Biblioteka w Busku-Zdroju, angażując się w ideę bookcrossingu, pokazuje, że książki mogą łączyć ludzi i tworzyć wartościową, wspierającą się społeczność. Dzięki półce bookcrossingowej, każdy może stać się częścią tej wspaniałej inicjatywy i przyczynić się do promowania kultury czytelniczej.