Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju pełni zadania Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Buskiego
A A A
Wersja dla niedowidzących
Kategoria

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy.Są różne ścieżki świętowania niepodległości.

Dzieci w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku-Zdroju brały udział w akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” - warsztatach prezentujących historię i losy pewnego drzewa – Mirabelki.

Mirabelka to drzewo, które spotykamy coraz rzadziej, ale mamy je na podwórku przy bibliotece, tak jak na tamtym przedwojennym, warszawskim podwórku. Kojarzy nam się ze słodkimi małymi, żółtymi lub pomarańczowymi owocami.

Dlatego już na samym początku zachwyciło nas układanie z puzzli okładki tej książki, taka ,,słodka okładka”. Złocista mirabelka, mała uśmiechnięta dziewczynka i wielobarwne koraliki.

Czytając fragment książki przenieśliśmy się na warszawskie przedwojenne podwórko przy którym rosła mirabelka i opowiadała co działo się wokół niej. Była to odrobinę baśniowa opowieść, bo mirabelka rosnąca na warszawskim podwórku czuła, słyszała, widziała i miała zdolność rozmawiania z dziećmi, więc opowiadała nam losy mieszkańców Warszawy. Dzięki opowieści mirabelki poznaliśmy piękny, ciekawy świat, którego już nie ma.

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy. Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy.

Po przeczytaniu tekstu oraz odsłuchaniu audiobooka i obejrzeniu filmu o bohaterce książki, dzieci błyskawicznie rozwiązały test sprawdzający oraz odszukały miejsca opisane w książeczce na mapie Warszawy. Uczestniczyły również w zajęciach plastycznych wykonując dwa drzewka mirabelki na dwa różne sposoby. Nawlekały kolorowe koraliki oraz korale z mirabelek. Pod chmurką zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, rozkoszowaliśmy się smakiem mirabelek, opisywaliśmy jej smak i skojarzenia ze smakiem tego owocu.

Nawet jeśli nie mieszkamy w Warszawie, a jej historia jest nam odległa, to i tak naprawdę warto sięgnąć po tę książkę. Czas płynie, wiele się dzieje. Tytułowa mirabelka zabierze nas w niesamowitą podróż po kartach historii. Jeżeli chcecie dowiedzieć się o mirabelce i Dorce w czasie wojny i po wojnie, zapraszamy do biblioteki po książkę Cezarego Harasimowicza „Mirabelka” . Przeczytajcie, a z pewnością nie pożałujecie.

mt_gallery:Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij