„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się."
prymas Stefan Wyszyński
Rok 2013 został ogłoszony w Polsce Rokiem Powstania Styczniowego. Z tej okazji w całym kraju na przestrzeni całego roku odbędzie się zapewne wiele imprez rocznicowych. W tym roku przypada okrągła - 150 rocznica wybuchu Powstania. Mając w pamięci znaczenie tego ważnego dla Polski wydarzenia, szanując Wielkich Przywódców i pamięć o nich nasza Biblioteka przypomni to wydarzenie podczas spotkania ze znawcą tegoż tematu Sewerynem Aleksandrem Wisłockim – autorem ok. 450 publikacji naukowych i esejów, m.in. w „Tygodniku Kulturalnym", "Piśmie Literacko-Artystycznym", "Kontekstach – Polska Sztuka Ludowa", „Na Głosie", „Niepodległości i Pamięci", „Sprawach Narodowościowych", "Dialogu Pheniben", „Zdaniu"; publikacje źródłowe dotyczące współczesnej historii Polski; szkice cyganologiczne.
Spotkanie odbędzie się 21 marca o godz. 12.00.
Wszystkich Czytelników serdecznie zapraszamy.
SEWERYN ALEKSANDER WISŁOCKI: studia: UJ filologia polska, UŚ – Katowice – politologia, Studium Teatralne w Warszawie, 1965-70 lider Grupy Twórczej UJ ZSP „Sowizdrzał". 1985-93 Dział Sztuki w Muzeum Śląskim, 1993-95 sekr. ds. wydawniczych Programu Wydawniczego Wojewody Katowickiego, redaktor naczelny „Ja", współautor kolekcji sztuki nie elitarnej( razem z Marią Fiderkiewicz) w Muzeum Śląskim w Katowicach; wskazywanie w autorskich wystawach i publikacjach na rzeczywisty charakter współczesnych zjawisk artystycznych, zorganizowanie Europejskiej Konferencji Naukowej" Etnologia wobec współczesności"(1993) w Katowicach oraz wypromowanie na skalę europejską Erwina Sówki, oryginalnego malarza-ezoteryka; współpraca m.in. z Instytutem Sztuki PAN, Państwowym Muzeum Etnograficznym i Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Archidiecezjalnym, Muzeum Śląskim i Muzeum Historii Katowic, Zakładem Badań Narodowościowych PAN w Poznaniu.
Przyczynił się do przywrócenia tożsamości Epifanowi Dworniakowi znanemu jako Nikifor Krynicki w oparciu o autorskie publikacje źródłowe; autorska koncepcja sztuki nieelitarnej; ok. 80 wystaw prezentujących twórczość współczesnych artystów.