Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż Jan Chruśliński został wyróżniony w Plebiscycie Buskowianin Roku. Kandydaturę Jana Chruślińskiego - pisarza, społecznika, emerytowanego pułkownika Wojska Polskiego zgłosiła Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju.
Nagrodę oraz kwiaty pisarz odebrał z rąk Waldemara Sikory - Burmistrza Miasta i Gminy w Busku-Zdroju oraz Justyny Nurek – Przewodniczącej Rady Miasta i Gminy Busko-Zdrój.
PANIE JANIE GRATULUJEMY!
Tytuł honorowy oraz statuetkę Siewcy Roku 2016 otrzymała Roma Owsińska - śpiewaczka operowa, ceniony pedagog, doktor nauk muzycznych.
Pani Romo serdeczne gratulacje.
Gratulujemy również pozostałym wyróżnionym - Marii Mazur, Piotrowi Herokowi, Kazimierzowi Kucharskiemu oraz Andrzejowi Wadowskiemu.
Jan Chruśliński Jan Chruśliński — mieszkaniec Warszawy (ur. 11.03.1937 r. w Busku-Zdroju).
Członek Kieleckiego Związku Literatów Polskich. Laureat nagrody literackiej im. Stefana Żeromskiego 2014. Magister historii. Emerytowany pułkownik Wojska Polskiego. Jest działaczem Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej w Warszawie. Publikuje w pismach: „Świętokrzyskie – Środowisko – Dziedzictwo kulturowe – Edukacja regionalna", „Tygodniku Artystyczno – Literackim", „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim" oraz w „Buskim Kwartalniku Edukacyjnym".
Autor sześciu książek. Zadebiutował w 2009 r. książką pt. „Rozstania i powroty". Potem przyszła kolej na „Tak było... wspomnienia oficera wojsk drogowych" (2010), „Życie wpisane w historię" (2012), „Starość zaczęła się wczoraj..." (2013) , „Miłość i wojna" (2015) za którą został nagrodzony nagrodą literacką im. Stefana Żeromskiego.
13 listopada 2016 r. w Warszawie ogłoszono wyniki finału Polskiego Festiwalu Sztuki „Orzeł 2016″. W kategorii „Słowo" pierwsze miejsce przyznano p. Janowi Chruślińskiemu.
Komisja konkursowa wyróżniła książkę „Starość zaczęła się wczoraj...". To ogromne i prestiżowe wyróżnienie świadczące o wielkim kunszcie pisarskim Jana Chruślińskiego.
Nagrodzona powieść, to książka (w części autobiograficzna), której bohater dowiaduje się, że ma raka i zaczyna walczyć z tą okropną chorobą, z wyrokiem śmierci – jak mu się wydawało. Zaczyna o wszystkim, co jeszcze przed nim, myśleć optymistycznie. Książka uczy przezwyciężać trudne chwile, jakie każdego z nas spotykają w życiu. (Powieść wydało kieleckie wydawnictwo „Biblioteka bez podziałów"). Fragmenty jego książek publikuje na swoich łamach portal internetowy, pisarze.pl.
Wszystkie jego powieści charakteryzuje dramatyczna, wartka, pełna zaskoczeń i zwrotów akcja, trafne obserwacje psychologiczne, wyraziście zarysowane postaci bohaterów.
Opisywane w powieściach sytuacje mówią o autentycznych wydarzeniach, co dodatkowo je wzbogaca o elementy poznawcze, odkrywają one wiele nieznanych szczegółów historycznych dotyczących regionu Ponidzia.
We wdzięcznej pamięci społeczności Buska-Zdroju pozostają lata pracy Jana Chruślińskiego w Centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie. Jego pomoc w uzyskiwaniu unijnych środków finansowych w ramach programu SAPARD wydatnie przyczyniła się do realizacji takich inwestycji jak: budowa i modernizacja dróg gminnych, wodociągów i kanalizacji, a także komputeryzacji szkół na terenie gminy.
Należy również wspomnieć, że latach w 60-tych ubiegłego wieku Chruśliński jako kolarz-członek kadry Polski LZS rozsławiał rodzinne miasto i kielecczyznę na szosach Polski.
Jan Chruśliński zawsze chętnie wraca w rodzinne strony. Jest mu bliskie nie tylko Busko, ale i Chmielnik czy ukochany Chroberz.
Swą twórczością promuje w Polsce region Ponidzia, a zdobyte nagrody świadczą o niebywałym talencie prozatorskim pisarza. Mimo, iż zaczął pisać późno, już w zaawansowanym wieku, za to od razu utwory dojrzałe, które się czyta jednym tchem, które się pamięta i do których się wraca.