Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju pełni zadania Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Buskiego
A A A
Wersja dla niedowidzących
Kategoria

Budynek-311 listopada to jedno z najważniejszych świąt narodowych w Polsce, oficjalnie obchodzone jako Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów przez trzy państwa: Rosję, Prusy i Austrię. Święto przypada na rocznicę zakończenia I wojny światowej, która przyczyniła się do zmian na mapie Europy, umożliwiając Polsce powrót na scenę międzynarodową jako niepodległe państwo.

Tło historyczne

Polska zniknęła z mapy Europy po trzech rozbiorach, dokonanych w latach 1772, 1793 i 1795 przez sąsiadujące mocarstwa. Przez ponad stulecie Polacy walczyli o przywrócenie niepodległości w licznych powstaniach, takich jak powstanie listopadowe (1830) i powstanie styczniowe (1863). W czasie I wojny światowej Polacy walczyli w armiach zaborców, ale istniały również polskie formacje ochotnicze, które dążyły do wywalczenia niepodległości.

Kluczową rolę odegrały postacie takie jak Józef Piłsudski, który stworzył Legiony Polskie i walczył o wolną Polskę.

Narodowe Święto Niepodległości zostało oficjalnie ustanowione w 1937 roku, ale po II wojnie światowej zostało zniesione przez władze PRL. Dopiero w 1989 roku przywrócono je jako święto państwowe. Obecnie 11 listopada jest dniem wolnym od pracy, a Polacy na całym świecie obchodzą ten dzień, uczestnicząc w licznych uroczystościach patriotycznych.

Główne obchody odbywają się w Warszawie, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty i składane są wieńce. Organizowane są też marsze, parady oraz różne wydarzenia kulturalne.

Symbolika i znaczenie

Święto to ma dla Polaków szczególne znaczenie – przypomina o walce o wolność i nieustającej determinacji narodu polskiego, by przetrwać pomimo trudnych losów historycznych. Dla wielu Polaków to także czas refleksji nad patriotyzmem oraz możliwością pielęgnowania tradycji i pamięci o przodkach, którzy przyczynili się do odbudowy niepodległego państwa.

Nasi goście

Goście, którzy odwiedzili Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną w Busku-Zdroju

Laura Łącz

Laura Łącz

czerwiec 2018

więcej ...
Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

kwiecień 2013

więcej ...
Elżbieta Dzikowska

Elżbieta Dzikowska

kwiecień 2016

więcej ...
Marek Krajewski

Marek Krajewski

listopad 2012

więcej ...
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij