Stanisław Żak – promocja książki „Proteusz kameleon narcyz. Witold Gombrowicz"
Piątkowe popołudnie, w dodatku szare i deszczowe. Mała sala kameralna w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Profesor Stanisław Żak już przybył z Kielc na spotkanie. Przybyli również goście z Chmielnika, grupa buskich seniorów i osób zaprzyjaźnionych z profesorem.
Spotkanie rozpoczyna utwór Fryderyka Chopina „Cantabile" na fortepian w wykonaniu Wiktora Krefta ucznia Szkoły Muzycznej I stopnia w Busku-Zdroju z klasy Pana Jacka Ciołczyka.
Gdy cichną brawa Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju Ewa Marciniec wita gości i prosi Profesora Stanisława Żaka o wykład o jakże ciekawym pisarzu jak się później okaże z niezwykła osobowością – Witoldzie Gombrowiczu.
Od pierwszych zdań Pana profesora widać pasję i ogromne zainteresowanie pisarzem. Sprawnie wprowadza słuchaczy w świat literatury Witolda Gombrowicza. Mówi o jego korzeniach, losach rodziny na przestrzeni wieków, sięgających aż do wieku XVI. Skupia się na jego osobowości, ciężkiej narcystycznej i zróżnicowanej w zależności od sytuacji. Mówi o ateizmie pisarza, nieoczywistym jego zdaniem – „Nie był ateistą, jak zawsze twierdził. Zarówno w jego twórczości jak i w życiu zbyt wiele odniesień do Boga". Opowiada o ciężkim życiu w obcej Argentynie, o głodzie, chłodzie i żebraniu na miskę strawy. Stara się znaleźć odnośniki w Ferdydurce, Dziennikach i Transatlantyku – którym jest zafascynowany i uważa za najlepsze dzieło pisarza. Prowadząca przytacza cytaty z książki – Gombrowicz we wspomnieniach argentyńskich przyjaciół, jego przygotowani do procesu tworzenia, tworzenie, ciężkie życie w Argentynie.
I krótki przerywnik, publiczność znów może się delektować pięknem muzyki. Na scenie uczennice klasy fletu pana Andrzeja Łukasika – Kornelia Kwaśniewska wykonała Humoreskę Antoniego Dworzaka, a Sylwia Załęcka Czardasza Vitorio Montiego. W roli akompaniatorów przy fortepianie Jacek Ciołczyk i Andrzej Łukasik.
Stanisław Żak opowiada o stypendium Gombrowicza w Niemczech, o jego kontaktach z Jerzym Giedroycem – swoim wydawcą, jakże ważna to była przyjaźń , przede wszystkim dla Gombrowicza.
To druga książka Stanisława Żaka o Witoldzie Gombrowiczu. Profesor przyznaje, że jest zafascynowany pisarzem, jego osobowością, pisarstwem i ciekawymi losami.
Koniec spotkania, długo nie cichną brawa. Zainteresowani słuchacze chętnie sięgają po książkę zacnego gościa, by otrzymać autograf od profesora Żaka. Jest poczęstunek, są kwiaty i podziękowania – dla gościa, dla wykonawców muzyki, dla Pani Aleksandry Sikory - Dyrektor Szkoły Muzycznej oraz dla inicjatora całego wydarzenia Pana Jarosława Zatorskiego.
Długo nie cichną kuluarowe rozmowy mimo, że wieczór i pada...
Fot. Tadeusz Ura, M-GBP
E. M.