Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju pełni zadania Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Buskiego
A A A
Wersja dla niedowidzących
Kategoria

Stanisław Żak – promocja książki „Proteusz kameleon narcyz. Witold Gombrowicz"

Stanisław Żak z pasją o GombrowiczuPiątkowe popołudnie, w dodatku szare i deszczowe. Mała sala kameralna w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Profesor Stanisław Żak już przybył z Kielc na spotkanie. Przybyli również goście z Chmielnika, grupa buskich seniorów i osób zaprzyjaźnionych z profesorem.
Spotkanie rozpoczyna utwór Fryderyka Chopina „Cantabile" na fortepian w wykonaniu Wiktora Krefta ucznia Szkoły Muzycznej I stopnia w Busku-Zdroju z klasy Pana Jacka Ciołczyka.

Gdy cichną brawa Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju Ewa Marciniec wita gości i prosi Profesora Stanisława Żaka o wykład o jakże ciekawym pisarzu jak się później okaże z niezwykła osobowością – Witoldzie Gombrowiczu.

Od pierwszych zdań Pana profesora widać pasję i ogromne zainteresowanie pisarzem. Sprawnie wprowadza słuchaczy w świat literatury Witolda Gombrowicza. Mówi o jego korzeniach, losach rodziny na przestrzeni wieków, sięgających aż do wieku XVI. Skupia się na jego osobowości, ciężkiej narcystycznej i zróżnicowanej w zależności od sytuacji. Mówi o ateizmie pisarza, nieoczywistym jego zdaniem – „Nie był ateistą, jak zawsze twierdził. Zarówno w jego twórczości jak i w życiu zbyt wiele odniesień do Boga". Opowiada o ciężkim życiu w obcej Argentynie, o głodzie, chłodzie i żebraniu na miskę strawy. Stara się znaleźć odnośniki w Ferdydurce, Dziennikach i Transatlantyku – którym jest zafascynowany i uważa za najlepsze dzieło pisarza. Prowadząca przytacza cytaty z książki – Gombrowicz we wspomnieniach argentyńskich przyjaciół, jego przygotowani do procesu tworzenia, tworzenie, ciężkie życie w Argentynie.

Stanisław Żak z pasją o GombrowiczuStanisław Żak z pasją o GombrowiczuStanisław Żak z pasją o Gombrowiczu

I krótki przerywnik, publiczność znów może się delektować pięknem muzyki. Na scenie uczennice klasy fletu pana Andrzeja Łukasika – Kornelia Kwaśniewska wykonała Humoreskę Antoniego Dworzaka, a Sylwia Załęcka Czardasza Vitorio Montiego. W roli akompaniatorów przy fortepianie Jacek Ciołczyk i Andrzej Łukasik.

Stanisław Żak opowiada o stypendium Gombrowicza w Niemczech, o jego kontaktach z Jerzym Giedroycem – swoim wydawcą, jakże ważna to była przyjaźń , przede wszystkim dla Gombrowicza.

Stanisław Żak z pasją o GombrowiczuStanisław Żak z pasją o GombrowiczuStanisław Żak z pasją o Gombrowiczu

Stanisław Żak z pasją o Gombrowiczu

To druga książka Stanisława Żaka o Witoldzie Gombrowiczu. Profesor przyznaje, że jest zafascynowany pisarzem, jego osobowością, pisarstwem i ciekawymi losami.

Koniec spotkania, długo nie cichną brawa. Zainteresowani słuchacze chętnie sięgają po książkę zacnego gościa, by otrzymać autograf od profesora Żaka. Jest poczęstunek, są kwiaty i podziękowania – dla gościa, dla wykonawców muzyki, dla Pani Aleksandry Sikory - Dyrektor Szkoły Muzycznej oraz dla inicjatora całego wydarzenia Pana Jarosława Zatorskiego.

Długo nie cichną kuluarowe rozmowy mimo, że wieczór i pada...

Stanisław Żak z pasją o GombrowiczuStanisław Żak z pasją o GombrowiczuStanisław Żak z pasją o Gombrowiczu

Stanisław Żak z pasją o GombrowiczuStanisław Żak z pasją o Gombrowiczu

Fot. Tadeusz Ura, M-GBP
E. M.

 

Nasi goście

Goście, którzy odwiedzili Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną w Busku-Zdroju

Laura Łącz

Laura Łącz

czerwiec 2018

więcej ...
Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

kwiecień 2013

więcej ...
Elżbieta Dzikowska

Elżbieta Dzikowska

kwiecień 2016

więcej ...
Marek Krajewski

Marek Krajewski

listopad 2012

więcej ...
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij