Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju pełni zadania Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Buskiego
A A A
Wersja dla niedowidzących
Kategoria

Pielgrzym – zwierciadło zniewolonego wieku„Przekonałem się wielokrotnie, że człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach, i uważam za upiorny nonsens naszych czasów sądzenia go według uczynków, jakich dopuścił się w warunkach nieludzkich…” Gustaw Herling–Grudziński „Inny świat”.

20 lipca 2018 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W związku z tym, chcąc uczcić pamięć o tym wybitnym pisarzu, na przełomie marca i kwietnia br. w placówce Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju odbył się dwuetapowy konkurs wiedzy o Gustawie Herlingu-Grudzińskim. Konkurs zorganizowany był w ramach projektu ,,Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego inspiracją do ożywienia działalności kulturalnej buskich seniorów” i był skierowany właśnie do osób w wieku 60+. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju. Patronat nad projektem objął Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

W skład jury weszli bibliotekarze Miejsko-Gminnej Biblioteki publicznej w Busku-Zdroju: Artur Osiński, Dorota Mortas oraz Wioletta Wilka. Przyznali oni nagrody finansowe, ufundowane przez Jana Chruślińskiego oraz rzeczowe, w postaci książek, ufundowane przez Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju.

Na 3 miejscu znalazła się Teresa Matulewska. Drugie miejsce, ex aequo, jury przyznało Danucie Szymańskiej-Koseli oraz Andrzejowi Walejnisowi. Na samym górze podium stanęła Krystyna Broda.

Pielgrzym – zwierciadło zniewolonego wieku Pielgrzym – zwierciadło zniewolonego wieku

Dokładnie w 100. rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego tj. 20.05.2019r, zgromadziliśmy się w sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku-Zdroju, aby przekazać nagrody i gratulacje dla laureatów konkursu wiedzy o pisarzu, ale przede wszystkim, aby obejrzeć przedstawienie teatralne przygotowane premierowo przez Senioralną Grupę Teatralną S60+. Grupa została utworzona z inicjatywy Jarosława Zatorskiego. Za scenariusz i reżyserię przedstawienia pt. „Pielgrzym-zwierciadło zniewolonego czasu”, odpowiada Arkadiusz Szostak. W główną postać Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wcielił się Zbigniew Skoczylas, natomiast żonę pisarza zagrała Teresa Romańska-Fraściszewska.

Spektakl przepełniony był emocjami, które dały się odczuć również publiczności zgromadzonej na sali widowiskowej BSCK. Aktorzy ukazali na scenie odczucia jakie towarzyszyły pisarzowi w czasie, gdy pozostawał na emigracji politycznej we Włoszech. Samotność, tęsknota za ojczyzną, poczucie odrzucenia. Jednakże, znalazło się także miejsce na akcent humorystyczny, jak i na wzruszenia i radości.

Przedstawienie spotkało się z pozytywnym odbiorem publiczności, a aktorzy grający na scenie otrzymali niezliczone ilości braw.

mt_gallery:Pielgrzym – zwierciadło zniewolonego wieku

Nasi goście

Goście, którzy odwiedzili Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną w Busku-Zdroju

Laura Łącz

Laura Łącz

czerwiec 2018

więcej ...
Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

kwiecień 2013

więcej ...
Elżbieta Dzikowska

Elżbieta Dzikowska

kwiecień 2016

więcej ...
Marek Krajewski

Marek Krajewski

listopad 2012

więcej ...
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij