Miło nam poinformować, iż Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju bierze udział w projekcie finansowanym z grantu Funduszu Obywatelskiego, a realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jesteśmy jedyną biblioteką w województwie świętokrzyskim, która zakwalifikowała się do tego projektu.
Naszym celem jest wypracowanie i przetestowanie w bibliotece modelu dobrej rozmowy. Chcemy, żeby „Rozmowy przy wspólnym stole” stały się szansą na spotkanie osób z różnych środowisk i o różnych poglądach, mieszkających w jednej miejscowości.
Biblioteka jest instytucją cieszącą się zaufaniem mieszkańców, jest dobrym miejscem do szczerej i autentycznej rozmowy o ważnych sprawach lokalnych. Miejscem, w którym ludzie mogą się wzajemnie usłyszeć i lepiej zrozumieć swoje potrzeby i oczekiwania. Zwłaszcza jeśli na co dzień rzadko mają okazję do wymiany myśli i poglądów, chociaż łączy ich troska o dobro wspólne.
W ostatnich latach obserwujemy nasilające się problemy w debacie publicznej. Wyraźnie obniża się jej jakość, a emocje zastępują dialog. Podziały pomiędzy ludźmi, grupami i ich opiniami wzrastają do takich rozmiarów, że coraz częściej wydają się nie do pokonania.
4 grudnia o 16.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku-Zdroju rozpoczęliśmy drugie „Spotkanie przy wspólnym stole”. Tematem była „Integracja międzypokoleniowa”.
Jakie są relacje w rodzinie, w społeczeństwie, wśród znajomych i przypadkowych kontaktach międzyludzkich? Jakie są nasze przekonania i wybory? Chcemy, czy nie chcemy rozmawiać ze sobą, przekazywać komuś doświadczenia, obawy i nadzieje? Chcemy wreszcie dzielić się z innymi tym wszystkim?
Na te i inne pytania próbowaliśmy odpowiedzieć sobie rozmawiając i ucząc się słuchać przede wszystkim drugiego człowieka. Czy nam się to udało? Czy na pewno wyczerpaliśmy temat? Z pewnością nie. Niemniej każdy krok na drodze do wzajemnego zrozumienia jest cenny. Tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie wspólnych celów, które mogą i często dotyczą wszystkich.