Jerzy Grotowski był polskim reżyserem teatralnym, pedagogiem i twórcą metody aktorskiej, jednym z największych reformatorów teatru XX wieku.
Stanisław Nyczaj napisał „Taniec z pamięcią”, poświęcając to dzieło w całości temu wielkiemu Polakowi.
W piątkowe popołudnie Czytelnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku Zdroju wypełniła się seniorami z Klubu Seniora działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz czytelnikami. Gośćmi Biblioteki w tym dniu byli: Stanisław Nyczaj – pisarz, Przewodniczący Związku Literatów Polskich Oddział w Kielcach, a także aktor, pisarz i reżyser Szczęsny Wroński. Muzyk Roch Dobrowolski umilił spotkanie grą na wiolonczeli.
W blasku świec, w ogromnym skupieniu spotkanie rozpoczął Jarosław Zatorski, który powitał wszystkich gości, podkreślając w swoim wystąpieniu, dobrą współpracę z Buskim Klubem Seniora i Związkiem Literatów Polskich w Kielcach.
Sylwetkę Jerzego Grotowskiego i jego biografię przedstawił Artur Osiński.
Spotkanie było potyczką słowną pomiędzy byłym uczniem Jerzego Grotowskiego Stanisławem Nyczajem a Szczęsnym Wrońskim, który wystąpił w roli reżysera. Panowie nie tylko wypowiadali swoje kwestie, ale wcielając się w Grotowskiego i dziennikarza emanowali świetnym aktorstwem. Nie było to proste, gdyż treści przekazu były ogromnie trudne i zawiłe, czasem wręcz niezrozumiałe dla słuchacza.
Nie brakło cytatów z licznych wywiadów z reżyserem, a także rozmów kuluarowych.
Stanisław Nyczaj tak oto wspomina współpracę z Jerzym Grotowskim: „To były niesamowite lekcje wtajemniczenia w sztukę aktorską. Wywarły na mnie ogromny wpływ. W ramach Koła Młodych Polonistów, prowadzonego na WSP pod kierunkiem dr Haliny Stankowskiej, przygotowałem na sesję teatrologiczną w Toruniu w 1964 referat pt. „Ocena gry aktorskiej we współczesnej publicystyce”. Dowodziłem, jak niewiele recenzenci wiedzą o specyfice i uwarunkowaniach osiągania przez aktorów kunsztu scenicznego w warunkach teatru tradycyjnego, a cóż dopiero mówić o ambicjach jakie stawiał swojemu zespołowi Grotowski.
Z pewnością konwersatoria, a już szczególnie przedstawienia „Teatru Laboratorium 13 Rzędów”, wywarły też wpływ na moją poezję. Nawet nie do końca zdaję sobie sprawę jak przemożny.”
Stanisław Nyczaj w swojej książce „Taniec z pamięcią” potraktował Jerzego Grotowskiego jako swego rodzaju guru dla siebie i swojej przyszłej pracy pisarskiej.
Spotkanie zakończył Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, jako jeden z organizatorów wydarzenia, dziękował za wspaniałe przedstawienie i swego rodzaju studium poświęcone Jerzemu Grotowskiemu. Przybyli goście otrzymali w prezencie egzemplarze „Tańca z pamięcią” z dedykacjami autora. Spotkanie zakończył mini koncert wiolonczelowy w wykonaniu Rocha Dobrowolskiego, a także poczęstunek.
Muzyka, płonące świece i wielu ludzi kochających literaturę i teatr, w ten piątkowy jesienny wieczór, w Czytelni pośród książek. Czyż mogą być przyjemniejsze spotkania w Bibliotece?