Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju pełni zadania Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Buskiego
A A A
Wersja dla niedowidzących
Kategoria

Stanisław Nyczaj i Szczęsny Wroński o Jerzym GrotowskimJerzy Grotowski był polskim reżyserem teatralnym, pedagogiem i twórcą metody aktorskiej, jednym z największych reformatorów teatru XX wieku.

Stanisław Nyczaj napisał „Taniec z pamięcią”, poświęcając to dzieło w całości temu wielkiemu Polakowi.

W piątkowe popołudnie Czytelnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku Zdroju wypełniła się seniorami z Klubu Seniora działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz czytelnikami. Gośćmi Biblioteki w tym dniu byli: Stanisław Nyczaj – pisarz, Przewodniczący Związku Literatów Polskich Oddział w Kielcach, a także aktor, pisarz i reżyser Szczęsny Wroński. Muzyk Roch Dobrowolski umilił spotkanie grą na wiolonczeli.

W blasku świec, w ogromnym skupieniu spotkanie rozpoczął Jarosław Zatorski, który powitał wszystkich gości, podkreślając w swoim wystąpieniu, dobrą współpracę z Buskim Klubem Seniora i Związkiem Literatów Polskich w Kielcach.

Sylwetkę Jerzego Grotowskiego i jego biografię przedstawił Artur Osiński.

Spotkanie było potyczką słowną pomiędzy byłym uczniem Jerzego Grotowskiego Stanisławem Nyczajem a Szczęsnym Wrońskim, który wystąpił w roli reżysera. Panowie nie tylko wypowiadali swoje kwestie, ale wcielając się w Grotowskiego i dziennikarza emanowali świetnym aktorstwem. Nie było to proste, gdyż treści przekazu były ogromnie trudne i zawiłe, czasem wręcz niezrozumiałe dla słuchacza.

Nie brakło cytatów z licznych wywiadów z reżyserem, a także rozmów kuluarowych.

Stanisław Nyczaj tak oto wspomina współpracę z Jerzym Grotowskim: „To były niesamowite lekcje wtajemniczenia w sztukę aktorską. Wywarły na mnie ogromny wpływ. W ramach Koła Młodych Polonistów, prowadzonego na WSP pod kierunkiem dr Haliny Stankowskiej, przygotowałem na sesję teatrologiczną w Toruniu w 1964 referat pt. „Ocena gry aktorskiej we współczesnej publicystyce”. Dowodziłem, jak niewiele recenzenci wiedzą o specyfice i uwarunkowaniach osiągania przez aktorów kunsztu scenicznego w warunkach teatru tradycyjnego, a cóż dopiero mówić o ambicjach jakie stawiał swojemu zespołowi Grotowski.

Stanisław Nyczaj i Szczęsny Wroński o Jerzym Grotowskim Stanisław Nyczaj i Szczęsny Wroński o Jerzym Grotowskim

Z pewnością konwersatoria, a już szczególnie przedstawienia „Teatru Laboratorium 13 Rzędów”, wywarły też wpływ na moją poezję. Nawet nie do końca zdaję sobie sprawę jak przemożny.”

Stanisław Nyczaj w swojej książce „Taniec z pamięcią” potraktował Jerzego Grotowskiego jako swego rodzaju guru dla siebie i swojej przyszłej pracy pisarskiej.

Spotkanie zakończył Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, jako jeden z organizatorów wydarzenia, dziękował za wspaniałe przedstawienie i swego rodzaju studium poświęcone Jerzemu Grotowskiemu. Przybyli goście otrzymali w prezencie egzemplarze „Tańca z pamięcią” z dedykacjami autora. Spotkanie zakończył mini koncert wiolonczelowy w wykonaniu Rocha Dobrowolskiego, a także poczęstunek.

Muzyka, płonące świece i wielu ludzi kochających literaturę i teatr, w ten piątkowy jesienny wieczór, w Czytelni pośród książek. Czyż mogą być przyjemniejsze spotkania w Bibliotece?

mt_gallery:Stanisław Nyczaj i Szczęsny Wroński o Jerzym Grotowskim

Nasi goście

Goście, którzy odwiedzili Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną w Busku-Zdroju

Laura Łącz

Laura Łącz

czerwiec 2018

więcej ...
Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

kwiecień 2013

więcej ...
Elżbieta Dzikowska

Elżbieta Dzikowska

kwiecień 2016

więcej ...
Marek Krajewski

Marek Krajewski

listopad 2012

więcej ...
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij