Edycja siódma Narodowego Czytania odbywająca się w tym roku miała szczególny wymiar, gdyż to rok szczególny dla wszystkich Polaków, rok jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wybór lektury „Przedwiośnia” dla nas Kielczan jest tym bardziej ważny, że jego autor Stefan Żeromski urodził się na Kielecczyźnie, a wychował w Ciekotach, w Górach Świętokrzyskich.
To ostatnia powieść Żeromskiego napisana na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale też brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna i czuły „słuch społeczny” pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce – testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski pozostawił II Rzeczypospolitej.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju już po raz kolejny Narodowe Czytanie zorganizowała w Muszli Koncertowej Parku Zdrojowego.
Wydarzenie rozpoczęło się odczytaniem przez Ewę Marciniec – dyrektora Biblioteki, listu Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy.
Pierwszym lektorem był Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój – Waldemar Sikora, który odczytał fragment opowiadający o dziecińskie głównego bohatera Cezarego Baryki.
Wśród lektorów znaleźli się również Starosta powiatu buskiego – Jerzy Kolarz, przedstawiciele buskich instytucji publicznych – Jakub Kosiń, Artur Brachowicz, Robert Dąbal, Michał Maroński, przedstawiciele Ponidziańskiego Stowarzyszenia Tukidydes – Adrian Szczerba i Łukasz Chodór czytelnicy biblioteki, młodzież z Publicznej szkoły Podstawowej w Zbludowicach, Gimnazjum nr 1 w Busku Zdroju oraz Publicznej szkoły Podstawowej nr 1 w Busku Zdroju, a także goście naszego uzdrowiska, w tym Anna Lewkowicz przybyła z Izraela, uczestniczka XVI Spotkań z Kulturą Żydowską.
Wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania otrzymali pamiątkowe przypinki oraz karty z pamiątkowa pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta. Nie obyło się również bez słodkiego poczęstunku.
Uroczystość uświetnił występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Siesławicach pod opieką Doroty Wleciał i Barbary Skrzypek. Utwór „Mała ojczyzna” wykonali Kinga Czerw i Michał Davis, a Krakowiaka w regionalnych strojach zatańczył zespól taneczny Alfa.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku Zdroju składa serdeczne podziękowania dla wszystkich lektorów „Przedwiośnia” oraz wszystkich osób zaangażowanych w uświetnienie tejże uroczystości.