Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju pełni zadania Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Buskiego
A A A
Wersja dla niedowidzących
Kategoria

Majówka we Lwowie z Andrzejem Pasławskim.W piątkowe południe 15 maja, Czytelnia Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej zgromadziła grupę chętnych na zwiedzanie Lwowa.

Pokaz multimedialny Andrzeja Pasławskiego „Majówka we Lwowie" zabrał nas wirtualnie i mentalnie w stary i obecny Lwów. Wczoraj i dziś. Dzień i noc - nostalgiczna wędrówka.

Niezapomniany walc „Tylko we Lwowie" wprowadził w klimat i urok przedwojennego Lwowa, a czarno-białe fotografie potęgowały jego dostojność.

Chwilę później – żółty plan miasta, kolorowe fotografie i marszruta w długi majowy weekend, będący jednocześnie prawosławną Wielkanocą...

Z okazałego dworca lwowskiego w stylu Art Nouveau, skierowaliśmy się na Rynek do Ratusza, na jego wieżę widokową, by z wysokości 64 metrów podziwiać piękne widoki.

Rynek otoczony zabytkowymi budynkami...

Majówka we Lwowie z Andrzejem Pasławskim.Majówka we Lwowie z Andrzejem Pasławskim.

Kamienica Łukaszewiczów i jego ulica rozświetlona lampami. Pałac Korniakta zwany później kamienicą Królewską – rezydencja króla Jana III Sobieskiego. Katedra Ormiańska i ich zaułek. Klasztor Benedyktynek ormiańskich. Cerkiew Przemienienia Pańskiego przeobrażona z kościoła Świętej Trójcy. Perła dawnej lwowskiej architektury – greckokatolicka katedra ''Sobór św. Jerzego" wpisana w światowe dziedzictwo Unesco.

Pośród tego starodawnego Lwowa niepodobnego do żadnego innego miasta świata, życie tętni swoimi kolorami i szarością jednocześnie.

Stare i nowe tramwaje wciąż tłoczne. Kolorowe, pełne wrzawy jarmarki. Restauracje również i na dachu budynku, oprócz tych ekskluzywnych jak restauracja wiedeńska....

Majówka we Lwowie z Andrzejem Pasławskim.Majówka we Lwowie z Andrzejem Pasławskim.Majówka we Lwowie z Andrzejem Pasławskim.

Park Iwana Franki, pasaż pod krzywa lipą i koniecznie kierujemy się na Cmentarz Łyczakowski, pomnik j.K. Ordona, nagrobek W. Łozińskiego, sarkofag Powstańców Listopadowych i ocalały od zniszczenia, gdzie katakumby usiłowano przerobić na garaże – Cmentarz Orląt Lwowskich.

Naszą wycieczkę niczym klamrę zamknął ponownie śpiewny głos lwowianki i widok dawnego miasta na czarno-białych fotografiach.

Urok, atmosfera i niepowtarzalny charakter Lwowa, przyciąga wciąż wielu turystów, tak jak i nas.

Może wkrótce urzeczywistnimy ją na jawie. Przewodniki po tym terenie i nie tylko na pewno znajdziemy w naszej bibliotece.

K. Sz.

 

Nasi goście

Goście, którzy odwiedzili Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną w Busku-Zdroju

Laura Łącz

Laura Łącz

czerwiec 2018

więcej ...
Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

kwiecień 2013

więcej ...
Elżbieta Dzikowska

Elżbieta Dzikowska

kwiecień 2016

więcej ...
Marek Krajewski

Marek Krajewski

listopad 2012

więcej ...
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij