W jesienny, złocisty dzień, niemalże w samo południe – 4 listopada w Czytelni M-G BP w Busku-Zdroju, zebrała się grupa czytelników, by wejść w arkana fotografii, jej historii oraz znaczenia tego wynalazku w świecie wczoraj i dziś.
Artysta fotografik Piotr Kaleta pełen pasji, wprowadził słuchaczy w magię pierwszych fotografii i aparatów. Fotografia która powstała w XIX wieku, korzystała z wynalazków znanych już wcześniej.
Przykładem tego jest Camera obscura (łac. ciemna komnata), znana już w starożytnej Grecji.
Zaprezentowana przez Pana Piotra Camera obscura, to poczernione od wewnątrz pudełko po butach. Pierwowzór aparatu fotograficznego, pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz optyczny, dający właściwą perspektywę z której, często korzystali malarze, m.in. Leonardo da Vinci.
Następnie nasz Mistrz zaprezentował pierwszą fotografię – dagerotyp.
Zdjęcie na blaszce miedzianej.
Rok 1839 - kiedy to Luis Jacques Daguerre zademonstrował to zdjęcie, uznano za właściwą datę wynalazku fotografii, a zdjęcie takie nazwano dagerotypem od nazwiska jego twórcy.
Później nastąpił szybki rozwój fotografii. Pojawiły się światłoczułe materiały na płytkach szklanych, na folii celuloidowej....
Pan Piotr Kaleta zaprezentował nam klasyczne aparaty fotograficzne, od największego mieszkowego (liczącego ok. 100 lat), Ansco z dużą lampą, Druh, Nikon... do maleńkiego, którego można było schować w dłoni ... w analogii do aparatów cyfrowych, tak powszechnych dziś.
Wszystkie te niebywałe ciekawostki, pełne czaru i magii czasu, były zaprezentowane na oryginalnych materiałach.
Artysta fotografik Piotr Kaleta porwał wszystkich swoja pasją, wiedzą i zaangażowaniem.
Jego fotografie z motolotni wzbudziły niebywałe zainteresowanie, zmuszając czytelników do szperania w zbiorach Czytelni w poszukiwaniu albumów Pana Piotra.
Mamy nadzieję, że Pan Piotr Kaleta będzie przybywał do nas częściej, by dzielić się swoją pasją fotografowania i zarażać nią innych.